Mennyei rakott káposzta recept
2024. 06. 10.
A rakott káposzta születése
A rakott káposzta születése több évszázaddal ezelőttre nyúlik vissza. Létrejöttéhez az a helyzet vezetett, hogy a kevésbé módos családoknak szüksége volt olyan ételekre, amelyek tartósak, táplálóak és egyszerűen előállíthatóak.
A káposzta tartósításának ősi módszere, a savanyítás, az ízek konzerválását is lehetővé teszi. Így nem csak azért szolgál(t) jó alapanyagként a káposzta, mert télen is rendelkezésre állt friss zöldségként, hanem mert egész egyszerűen finom is.
A hozzávalók rétegezése pedig már régen praktikus megoldás volt a tápláló ételek készítésére úgy, hogy a nehezebben vagy drágábban hozzáférhető alapanyagokból ne legyen szükség hatalmas mennyiség A rakott káposzta esetében a savanyú káposzta rétegek váltakoznak a darált húsos, rizses keverékkel, amelyet gyakran fűszereznek majoránnával, pirospaprikával és egyéb fűszerekkel. Ez a módszer nemcsak hogy gazdag és összetett ízvilágot eredményez, de lehetővé teszi az alapanyagok hatékony felhasználását is.
A rakott káposzta népszerűsége az idők során töretlen maradt, mivel ez az étel tökéletesen illeszkedik a hidegebb éghajlati viszonyokhoz és az ott élő emberek táplálkozási szokásaihoz.
A rakott káposzta és Déryné Széppataki Róza “találkozása”
Déryné és a kolozsvári rakott káposzta történetét már korábban is felelevenítettük egy írásunkban.
A reformkor népszerű színésznője karrierje Pesten indult, ám pályája csúcsára a kolozsvári színházban került. Onnan már töretlen volt a népszerűsége, az egész országot bejárva a kor egyik legismertebb művésze lett.
Éppen ez az országjárás “hozta össze” a rakott káposztával. A történet szerint mikor Erdélyben “turnézott”, akkor várta őt a kolozsvári alispán ezzel az ennivalóval. Más források szerint viszont a nagyváradi alispán volt az, aki tipikus erdélyi ízekből készített jellegzetes ételt a dívának.
(Erről az anekdotáról olvashatsz részletesebben is ide kattintva.)
Aligha ekkor született meg maga a rakott káposzta, de az egyik első írásos feljegyzés mégis ehhez a történethez köthető róla. Déryné Széppataki Róza ugyanis a naplójában is megemlékezett az ételről.
Mennyei rakott káposzta recept
A rövid történeti áttekintő után nem maradt más hátra, mint hogy megnézzük, hogyan is készül Déryné Széppataki Róza egyik kedvence! Próbáld ki te is ezt a mennyei rakott káposzta receptet! (És bátran kísérletezz más elkészítési módszerekkel is, hiszen milliónyi változata ismert!)
Hozzávalók:
- 1 bögre rizs
- 60 dkg savanyú káposzta
- 2 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 evőkanál őrölt paprika
- 50 dkg darált hús
- 3 dl tejföl
- némi étolaj (klasszikusan napraforgó, de olívaolajjal is készítheted)
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
- és egy kis szalonna vagy csülök is mehet bele, főleg, ha erdélyi változatot szeretnél
Elkészítés:
- A rizst az olajon fehéredésig pirítsd, majd sózd meg, és vízzel felöntve fedő alatt alacsony lángon párold meg.
- A káposztát hideg víz alatt öblítsd át, majd jól csepegtesd le!
- Aprítsd fel a hagymákat, és dinszteld őket olajon! Utána húzd le a tűzről, és szórd rá a paprikát, majd add hozzá a darált húst is! Jöhet az ízesítés (só, bors, és bármilyen fűszer, ami szerinted jól fog állni neki – például majoranna). Majd közepes lángon folyamatosan keverve pirítsd meg jól!
- Elő a hőálló edényt, és mehet bele rétegezve a megfőtt a rizs, a káposzta és a darált hús. Helyezd el benne a meglepetés finom falatokat (a szalonnát) is!
- Majd kend a tetejére a sóval, borssal ízesített tejfölt!
- 180 fokra előmelegített sütőben 20-25 percig süsd! (De kipróbálhatod azt is, hogy kemencében készíted el!)
Készen is vagyunk!
Összeszaladt a nyál a szádban? Nekünk igen!
Szereted az ilyen recepteket? Tetszik, hogy olvashatsz kicsit az étel eredetéről is? Oszd meg az ismerőseiddel a cikket és a receptet Facebook-on!