Mustár a sárga csoda
2019. 07. 31.
A mustár alapja grill ételeink pácának, de az ételallergiások sok esetben kenyérre kenve, a vajat helyettesítve fogyasztják.
Hazánkban már a 15. század második felétől említik írásos emlékek.
A nemesített mustár őse, a vadmustár ma is elterjedt gyomnövény. A történelem folyamán szinte minden országban megpróbálkoztak a fajták termesztésével, nemesítésével, ízesítésekkel és eljárásokkal. Angliában található egy mustármúzeum is, ahol fellelhetők a föld minden részén előállított és fogyasztott mustárfajták.
Kevesen tudják azonban, hogy bizonyos betegségek tünetei is orvosolható vele. A bőrre kenve serkenti a vérkeringést, lábgomba ellen is hatásos, étvágyjavító, fejfájás csillapító.
A népi orvoslás szerint egy kávéskanál mustármagot kell szétrágás nélkül lenyelni, ami segít anyagcserezavarok, epe- és májbántalmak, felfúvódás esetén.
Ismert a német Duden-féle „mustárfürdő” is. A meleg fürdővízbe mustárliszttel teli vászonzacskót addig nyomkodják, amíg a hatóanyag átmegy a fürdővízbe. Az így keletkezett gyógyvíz influenza, hörghurut és vérellátási betegségekre gyógyír.
Amennyiben otthon készíted el, akkor garantáltan adalékanyag-mentes, és a boltinál lényegesen finomabb.
A svédek ANKARSRUM robotgéppel keverik a krémet, a recepttel most meglepünk Téged!
A krém alapja a mustármag, melyet színétől függetlenül kell finomra őrölni, vagy por alakban megvásárolni.
Ha ez megvan ecettel (alma-, fehérbor- vagy citromlé), só, őrölt bors, fokhagyma, olaj, illetve víz. Keverj belőle sűrű masszát, így a keverés hatására felszabadul az olaj és már kész is.
Gasztro ajándék gyanánt töltsd gusztusos csatos üvegbe, így ehető, otthon készített ajándéknak sem utolsó!