A grillezés 10 legfőbb szabálya
2018. 05. 08.
A grillezés tudománya nem egy magától értetődő műfaj, egy picit összetettebb, mint a szalonnasütés. Elég csak arra gondolni, hogy már a fogalmak körül is érezni némi zavart - a grill és a barbecue például nem szinonimái egymásnak. A grillezés (tájnyelven mangálozás) gyűjtőfogalom, ami mindenféle rácsonsütést magában foglal (nálunk általában a sütésért felelős faszén vagy gáz az étel alatt helyezkedik el). A fő különbség a sütés tempójában rejlik: a grillezés magas hőfokon történik és gyors, míg a barbecue lassú sütés, kisebb hőfokon. Az USA-ban népszerű BBQ esetében 110-130 fokon, fa- vagy faszéntüzeléssel, hosszan sütik a húst. Grillezni nem túl vastag húsokat, grillkolbászokat, hamburgert és csevapot szoktak. A barbecue nagyobb húsoknál, mint pl. steak jellemző.
Az alábbiakban viszont egy pontokba szedett listával segítünk, hogy a legfontosabb szabályokat mindenki szem előtt tartsa, ha grillezésre adja a fejét.
1, Pár szó a tűzgyújtásról
A faszén a tuti, nem füstöl és viszonylag jól kontrollálható a hőmérséklete, egyenletesebben adja le a hőt. Faszén helyett brikettes fűrészpor is használható, ettől viszont állítólag kicsivel gyengébb ízélmény várható. De ha gázos grillt használunk, azzal is tuti ízeket és ínycsiklandó illatokat lehet majd előállítani.
2, A grillt mindig elő kell melegíteni
Fontos előre felhevíteni a grillt. Ha erre 10 percet szánna az ember, akkor, biztos ami biztos, érdemes legalább háromszor annyi időt ráhagyni.
3, Házi pác jó - kész pác rossz
Érdemes a páclevet házilag elkészíteni, a friss fűszerek mellett ehhez különféle olajakat (a napraforgó-, szőlőmag- vagy kukoricaolaj például jól bírja a hőt) lehet használni. Ezáltal az is elkerülhető, hogy a hús túlzottan sós legyen. Ha viszont pácolunk, azt érdemes pár órával előbb előkészíteni, így porhanyósabb lesz az alapanyagunk. Sózni pedig sütés után érdemes csak, különben a só elvonja a nedvességet, és a húsunk kiszáradhat.
4, Húsmesterség
Ami a húst illeti, a vastagságra figyeljünk: érdemes kb. 1 cm vastag szeleteket grillezni, ha ennél vastagabb a husi, előfordulhat, hogy nem sülnek át rendesen. A másik fontos ökölszabály, hogy ne szurkáljuk a húst villával, mivel kifolyik a leve, zsírja és kiszárad. Utóbbi esetben még a faszén is lángra kaphat. A szeletek forgatásához, mozgatásához érdemes lapátot vagy csipeszt használni.
5, Nem szabad nyomkodni a húst
A hús nyomkodása semmi jóra nem vezet, ha valaki szeretne biztos lenni benne, hogy a hús közepe is megfelelően átsült, használjon hőmérőt.
6, Amit pedig egyenesen tilos (!)
Füstölt húst, például sonkát/kolbászt lehetőleg ne grillezzünk, mivel hő hatására rákkeltő vegyületek keletkezhetnek. Ugyanilyen fontos, hogy a megfeketedett, elszenesedett húst levágjuk a sültekről, mert az ilyen rész policiklikus aromás szénhidrogéneket tartalmazhat, amelyek rákkeltő hatásúak (és persze a hús ízét is elrontják).
7, Zöldségeket beszélünk
Persze a vegák, vegánok sem kell hogy a grillrács mellett állva szomorkodjanak, kiváló grillzöldségek állnak rendelkezésre kerti sütéshez. A kissé unalmas cukkini és a padlizsán mellett ajánlatos olyan fincsiségeket is megfuttatni a rácson, mint a hagyma vagy a sárgarépa. A zöldségeknél figyelni kell arra, hogy nem húsok (milyen meglepő!), ezért hamarabb elkészülnek, gyengébb parázson és a felső rácson érdemes grillezni őket. Túlsütni nem ildomos, különben megkeserednek. Akkor vannak készen, ha a grillcsíkok már nyomot hagynak rajtuk.
8, Néha főzni is érdemes
Ha zöldséget grillezünk, a kukoricát és a krumplit - a két, talán legnépszerűbb grillzöldséget - az ideális íz-állag egyensúly érdekében javasolt félig megfőzni, majd a grillen megsütögetni vagyis átpirítani. Úgy még tutibb lesz a végeredmény.
9, Gyümölcs a rácson?
A grillezésről nem ez jut először eszünkbe, de szuperfinom desszertet is süthetünk magunknak a kerti partin. Ehhez érdemes a piacon néhány darab finom, érett almát és körtét választani. Ha jó az alapanyag, ízesítés nélkül, szimplán grillezve is kiváló. De ha nem elég édes fahéjjal vagy rácsöpögtetett mézzel segíthetünk. Utólag joghurtba is keverhetjük, a hatás nem marad el.
10, Hogyan érdemes grillsütőt választani?
Vásárlás előtt mérlegeljük, hol szeretnénk sütögetni, milyen adottságai vannak a kertnek, terasznak. A tervezett helyszín mellett a vendégek várható számát is érdemes belekalkulálni, illetve azt, hogy az ember mennyi időt szánna a sütögetésre. Ha pedig igazán különleges grillélményre vágyunk, érdemes hozzá a legmegfelelőbb eszközt kiválasztani. Szerencsére az oldalon is megtalálható elektromos rostlapok és gázgrillek tökéletes és minőségi megoldást jelentenek!
Persze van egy sor egyéb szabály is, amit minden főzési-sütési tevékenységre rá lehet húzni, mint az, hogy mindig csak friss alapanyagokból dolgozzunk, meg hogy legyen tiszta a kezünk, ne locsoljuk le három kanna benzinnel a parazsat, a végén oltsuk el, ne gyújtsuk fel a szomszéd bozótost satöbbi. De ezekre, bízva az olvasó józan ítélőképességében, egyesével nem térnénk ki. Inkább csak előre is jó sütögetést kívánunk!